КВАРТИРНИК «ТРОЯНДИ Й ВИНОГРАД»: ПРИЙМАЄМО ТЕТЯНУ ЯРОВИЦИНУ
У Літературно-меморіальному музеї М. Т. Рильського 27 червня (п’ятниця) о 17:00 — нова зустріч учасників квартирника «Троянди й виноград». Спілкуємося з поетесою, перекладачкою, редакторкою та бібліотекаркою Тетяною Яровициною, яка зокрема представить нову книгу поезій «Я — є!»
Тетяна Яровицина (1979, Київ) окрім перерахованого вище, — співорганізаторка культурно-просвітницьких проєктів, зокрема міжнародних, авторка 5-ти збірок поезій, серед яких: «Тендітна Сила» (2017), «Я буду тінню твоєю, Світе!..» (2019), «Я Є» (2025) та книжка перекладів у співавторстві з В’ячеславом Купрієнком «Мишасько і розгардіяш» (три видання: 2019, 2020, 2025). Тяжіє до соціальної та філософської лірики.
Народилася й виросла в місті Києві, без якого не мислить свого життя. У дитинстві мріяла стати вчителькою, пізніше — лікаркою, згодом мріяла про журналістику. Натомість здобула технічну освіту й 20 років життя присвятила інженерії, а останні 5 років працює бібліотекаркою в Центральній районній бібліотеці імені Григорія Сковороди, де час від часу втілює власні мрії.
Цікаві факти про Тетяну Яровицину:
1) Перший віршик написала у 8 років і присвятила його мамі. Другий чи третій (у 14) звучав приблизно так: «Та й нам невідомо було у 13, що щастя недовге й життя – то сама суєта...».
2) Писати усвідомлено почала в 19 років, але взаємодія зі світом на той момент не виправдала юних очікувань, тож творчий сплеск влігся й більше не турбував. Відчула потребу писати після народження дитини (у 25): емоційна сфера була розбурхана, і її треба було вгамовувати.
3) Має вельми незалежний норов. Першу книжку «Контрасти» видала в 30 років, вона її й вивела в люди. Відтоді світ побачили 5 поетичних збірок.
4) Із 2014 року в професійній діяльності, творчості й побуті послуговується винятково українською. Багато енергії пішло на зміну ідентичності, але цього потребувала країна.
5) Творче псевдо Тендітна Сила, із волі читачів, буквально після кількох презентацій однойменної книжки прикипіло до самої Тетяни.
6) Близько 20 віршів стали піснями. Парадоксально, та більшість виконавців — чоловіки.
7) Багато енергії віддає улюбленій роботі в Бібліотеці ім. Г. Сковороди, де працює з людьми і для людей. Тож як авторка на публіці з'являється нечасто. Вірші — її спосіб пам’ятати все, що вразило, схвилювало, похитнуло, зміцнило, спонукало до роздумів і пошуку. Окрім усього іншого – це спосіб бути поряд із рідними людьми.
Бібліотечний період приніс найглибшу трансформацію та перебудову з емоційно-інтуїтивного сприйняття світу на більш вдумливий. Це також — період свідомого відсторонення від світу, який прагне простих рішень, заперечуючи факти. Це — час розбудови внутрішніх опор, бо зовнішні втрачено. Це — час оговтування від болю, тривалого мовчання й неспинного навчання. Час набування нових навичок і виходу поза межі себе, аби повернутися і спробувати допомогти тим, хто цього потребує.
9) Любить життя. Коли тяжко, рятується гумором. Любить природу, тишу, усамітнення. Після обстрілів саджає квіти.
10) У планах — видання книжки присвят дорогим людям, Вибране за останні 15 років, родинна сага та гумористична книжка про дітей, написана у співавторстві з маленькою донею. Гени на дитині не відпочили, вона співає, грає на гітарі й пише вірші під псевдо Дочка поетеси.
Тепер уже точно — беріть із собою різні смаколики до чаю — і до нас! Бо не лише буде цікава і змістовна бесіда, нові книги, рядки поезій, а й трохи поспіваємо зі спеціально запрошеними гостями.
І так, для тих, хто ще не знає: Літературний квартирник — новий проєкт музею Максима Рильського, але, мабуть, і найстаріший у цьому будинку, коли в його стінах на подібні зустрічі за участю господаря збиралася творча інтелігенція. Як це виглядає зараз: це зустрічі для тих, кому цікаво познайомитися з творчістю запрошених письменників, а також представити власні напрацювання та отримати фідбек і корисні поради (якщо, звісно, потребуєте цього) або ж просто провести час у приємному літературному товаристві в історичному й затишному місці. Збираємося в тісному колі однодумців за чаєм і смаколиками (пригощаємось і пригощаємо). На жаль, без Максима Рильського (старшого)…
Модераторка — письменниця й журналістка Юлія Бережко-Камінська.
Партнерами «Троянд і винограду» є Міжнародний літературний конкурс «Коронація слова», всеукраїнська газета «Літературна Україна», Кабінет молодого автора НСПУ.
Отже, долучайтеся!
P. S.: Душа Максима Тадейовича Рильського незримо буде з нами!
P. S. S.: (Є така вірогідність, але не гарантуємо.)
Адреса для непосвячених: Київ, Максима Рильського, 7.
Юлія Бережко-Камінська
